برگردیم به ۵۰ سال قبل/ظروف مسی و برنجی

از پدربزرگها و مادربزرگها خصوصاً کسانی که سن و سالی بالاتر از۶۰ سال دارند می شنویم که قدیم الایام در پخت غذاها مخصوصاً غذاهای آبگوشتی ، خورشتی و آش ها فقط از قابلمه های مسی استفاده میشد و همه مادران یک کفگیر آهنی به نام “أسوم” یا “حسوم”  نیز وقت غلیان غذا دائم درون ظرف مسی قرار می دادند ، آن وقت کسی نمی دانست چرا باید این کفگیر درون قابلمه مسی قرار گیرد ، مادرها فقط میدانستند ظرف ، باید مسی و حسوم ، باید آهنی و قاشق غذاخوری ، باید برنجی باشد اما دنبال چرایی آن نبودند ،  سال ها گذشت استکبار جهانی و صهیونیسم جهانخوار زودتر از عوام الناس از مسلمین همه چیز را (از طریق کتب حکما و اطبای ما همچون زکرای رازی ، ابن سینا ، سیداسماعیل جرجانی ، و دهها تن دیگر )درباره فلسفه حسوم آهنی ، ظروف مسی و برنجی فهمید و همانطور که سالها جهت نابودی مسلمین از هرگونه اقدام نظامی و فرهنگی دریغ نکرده به دنبال چاره ای افتاد مسلمین را از لحاظ سیستم بدنی نیز ضعیف و رو به مریضی ها سوق دهد ،لذا در راستای تحقق این فکر پلید یکی از اقداماتی که انجام داد خارج کردن این ظروف از آشپزخانه ها بود و سرانجام به اسم رعایت بهداشت و این که این کفگیرهای آهنی (یا تکه های آهن مانند نعل اسب) و ظروف مسی و برنجی ، قدیمی و غیر بهداشتی است ،کم کم اینها را از ما گرفت و در بلاد اسلامی مشاغل کاذبی هم ایجاد کرد جهت خریداری به بهای ناچیز و نیز تبدیل ظروف مسی و برنجی به ظروف آلومینیوم(به اسم ظروف رویی یا روحی) و بعدها ظروف استیل و تفلون و پلاستیکی و غیره ؛ که به اذعان و اتفاق نظر طب سنتی و نیز طب جدید در آلیاژ بسیاری از این ظروف فلز سرب بکار رفته که از مواد سمی خطرناک و باعث ایجاد مشکلات خونی میگردد.

و آن زمان کسی نمی دانست که این همه قابلمه های باارزش مسی را جهت ذوب و انتقال به غرب و اسرائیل به کشور ترکیه منتقل کردند  و از دسترس ما خارج نمودند ، همین کاری که اخیراً نسبت به سنگکی ها شروع شده و به اسم غیربهداشتی بودن در حال تعطیلی نانوایی های سنگک در سراسر کشور هستند و بعضی از خودی ها هم به آن دامن می زنند حال آنکه سالمترین و بهترین نان در حال حاضر نان سنگک و تنوری است اما متاسفانه هنوز هم بسیاری از ماها از دسیسه های غرب بی اطلاعی یا بی تفاوتیم .

بر اساس تحقیقات دانشمندان امروزی بدن انسان مخصوصا “مغز” برای سلامت و نشاط و کنترل اسیدهای مورد نیاز به میلیاردها یون ِ مس و نسبت کمتری از یون آهن نیاز دارد که پختن غذا درون ظروف مسی بهمراه وجود حسوم آهنی ، این مقدار یون مس و آهن را تأمین میکند تا از طریق غذا وارد بدن شده و با حفظ تعادل موجب سلامتی بدن گردد و از این طریق هیچ یک از انواع کم خونی های رایج که اکنون مردم به آن گرفتارند پیش نمی آمد چرا که یون های آهن که از طریق حسوم آهنی در غذا وارد می شد کم خونی ناشی از فقر آهن را برطرف می کرد ، اما پس از این که حسوم آهنی را به اسم رعایت بهداشت از ما گرفتند ،کم خونی و بیماری های گوناگون خونی روز به روز در میان مردم افزایش یافت .کمبود یون مس نیز باعث می شود انسان دائما احساس سستی و خواب آلودگی و کسالت کند همین مشکل که اکثر جوانان و نوجوانان دچارش شدند .

قابل توجه اینکه وقتی که این ایراد به ایشان گرفته شد و خواستند لاپوشانی کنند از قضیه جمع آوری ظروف مس و آهنی ، بجای اینکه درمان را در استفاده همان ظروف مسی و برنجی و حسوم آهنی بیان کنند ، آمدند مردم را  از چاله در آورده و به چاه افکندند و چیزی را به  اسم ” قرص آهن” تجویز نمودند که شامل مولکول آهن هست که نه تنها برای بدن هیچ ثمره ای ندارد ، بلکه استفاده آن برای زنان ، موجب بیش فعالی یا خنگی کودک میگردد ، همچنان که استفاده دختران جوان از این قرص ها موجب نارسایی های در دوران قاعدگی شان میگردد و نیز مصرف قطره آهن دندان کودکان را خراب و سیاه می نماید ، حال آنکه بدن انسان نیازمند به یون آهن و مس است نه مولکول آهن ، وقتی هم یون آهن وارد بدن گردد هرچه که نیاز بدن باشد جذب نموده و مازاد آن را دقع میکند بر خلاف مولکول و قرص آهن .

30 comments on “برگردیم به ۵۰ سال قبل/ظروف مسی و برنجی

 1. آرشین گفت:

  سلام جناب آقا فیروزی.
  شنیدم که هنگام سفید کردن ظروف مسی با چیز به نام قلع هست که استفاده میکنند و این حاوی سرب میباشد و برای بدن مضرر است پس به همین دلیل از ظروف استیل استفاده کنیم. حالا باید واقعا چه کار کرد ؟

  • مهناز گفت:

   ببخشید من فکر میکنم که قلع سالمتر است از همه موارد است لیک خود قلع موجب بیماری نیست در گذشته های دور از آن برای تمیز کردن ظروف مسی استفاده می شده اما به دلیل گرانی این فلز از سرب استفاده می کنند و این مایع بیماری آلزایمر و انواع آن می باشد اما به جای آن میشود از لیمو ترش آغشته به نمک نیز استفاده کردد.

  • نازی گفت:

   دوست عزیز برای سفید کردن ظروف مسی کافیه کمی رب به اونها بزنی و بعد از چند دقیقه آبکشی کنی

 2. الهی گفت:

  سلام.کفگیر آهنی منظورتون همون کفگیر رویی یا همون معدنی هست که داخل بازار فراوان هست یا نه اینم مثل ظرف مسی خاص هست ؟

 3. علی گفت:

  ظرف مسی و کفگیر آهنی و قاشق برنجی قبول. ولی دلیل نان سنگک رو نگفتین ؟

  • مدیر سایت گفت:

   ان شالله خدا عمر و وقت بده یه در حال نوشتن مقاله ای در خصوص نان و نانوایی ها هستم که متعاقباً می بینید

  • توتیا گفت:

   نان سنگک حاوی سبوس هستش و مانع بسیاری از بیماریهای گوارشیست که توسط نانهای نیمه حجیم وحجیم ایجاد میشود.متاسفانه آردهای نانوایی غیر سنگک فاقد سبوس هست.

 4. ali گفت:

  سلام.
  در بازار دو نمونه ظرف مسی وجود دارد یک نمونه ظرف مسی قدیم که قبلا استفاده شده و مس گرها آن را سفید کردن و دیگری مس جدید هست که قشنگ تر هم هست نسبت به قدیمیه. بهتره که کدوش رو استفاده کنیم ؟

 5. احمد گفت:

  سلام.از ظرف مسیم استفاده میکنم. ولی اول صبحم دیگه ظهره باید دیگه چه کار کنم ؟

 6. اصغر گفت:

  سلام. جناب آقای فیروزی. یکی از آشناهامون قرص آهن خورد حالا بچش بیش بیش فعال شده. اعصاب آدم خورد میکنه. درمانی برا این راه ندارین ؟

 7. علی ا گفت:

  سلام آقااااا
  میتونید مطلبی در خصوص علت فشار خون تو سن جوانی رو بیارید تو سایتتون و راه کارهای مقابله با اون و کاهشش در طب اسلامی (و داروهای گیاهی) بیان کنید
  ممنونم .

 8. مدیر سایت گفت:

  با سلام و تشکر از دیدگاههاتون
  یادداشتی تحت عنوان ” الحاقیه یادداشت “برگردیم به ۵۰ سال عقب” در تاریخ ۹۱/۱۱/۰۵ منتشر میکنم ان شالله
  که جواب اکثر سوالات فوق در آن آمده . یا علی

 9. رضا آقایی گفت:

  سلام
  ممنون از تلاش های شما، با اجازتون در شبکه های اجتماعی به اشتراک می ذارم تا افراد بیشتری شاهد این مطلب خوب باشن
  یا حق

 10. سلام.لطفا مطلبی در مورد امواج صوتی و مغناطیسی و… ناشی از رادیو تلوزیون . موبایل و… داشته باشید

 11. عبدالحمید گفت:

  لطفادرموردفوائدطبخ غذا درظروف مسی توضیح دهید ودرضمن چگونگی شرایط تبلیغ در سایت را بفرمائید

  • مدیر سایت گفت:

   با سلام و تشکر از شما
   در مطلب فوق پاراگراف سوم بعضی از فوائد را آورده ام ، ضمناً فعلاً بنای تبلیغ در سایت ندارم . ارادت

 12. معصومه گفت:

  سلام اطلاعات داده شده بسیار عالی بود . من در استان اصفهان زندگی می کنم لطفا آدرس فروش مواد غذایی و ظروف معتبر ومورد تایید دکترروازاده را معرفی بفرمایید. ضمنا امروزه بدلیل عدم استفاده از ظروف مسی در شهرها ، محلی برای قلع دادن وسفیدن کردن آن وجود ندارد بفرمایید چکار کنیم در ثانی من هروقت وارد سایت حکمای بزرگ مثل دکتر روازاده و دکترخدادادی میشم واقعا به حال خودم وبقیه آدم ها غصه می خورم از دست آن همه خرابکاری هایی بر سر تغذیه و ظروف مصرفی ما آوردن و مطمئنا درست کردن کردن آن و تغییر این فرهنگ زمان زیادی می خواد. ممنون و تشکر

 13. فاطمه محرابیان گفت:

  سلام واقعا نمی دونم چطور به خانوادم بقبولونم که قرص آهن نخورند چون میترسند و حرف من را قبول نمی کنند خواهش میکنم شما تو تلویزیون اعلام کنید این خیانت بزرگ صهیونیست ها را از طریق علما یا اشخاصی که مردم آنها را بیشتر قبول دارند….یا حداقل این دکتر های کلاسیک رو مطلع کنید که قرص آهن تجویز نکنند… کاش الان هم قدیم بود به خدا هر چی فکرشو می کنم قدیمی ها بی سواد بودند ولی از همه ی ما امروزی ها دانا تر و با سواد تر بودند دلم برای نسل بعد می سوزه که چه بلا هایی قراره سر آنها بیاد…راستی راجع به شیر خشک هم اطلاعات ب ما دهید یا بگید به جای شیر خشک چه چیزی به نوزاد ها بدهیم …یکی از دکترهای طب سنتی می گفتند آب انگور یک غذای کامل است برای نوزاد اما انگور در تمام فصل های سال که وجود ندارد….

 14. محمد مجدي گفت:

  لطفا بفرمايد نحوه به حالت أوليه برگردادن ظروف مسي سفيد شده به چه صورت إنجام ميگيرد
  بطوري كه رنگ سرخي مس براق باشد

  • مدیر سایت گفت:

   سلام
   به مرور زمان و با استفاده کردن آن ، خود ظرف به رنگ قرمز مس بر می گردد که البته بعد دئبار می بایست سفید شود

 15. بهار رضوی گفت:

  با سلام ایا ظروف برنجی با آبکاری برنجی برای ظروف غذا خوری مثل خورش قابل استفاده است و ضرر ندارد؟

 16. Manizhe.a گفت:

  داخل قابلمه مسى من قرمز شده ايا ميشود استفاده كنم اگر نشود راه كارش را براى استفاده بفرمائيد لطفآ

  با سپاس وتشكر

  • مدیر سایت گفت:

   باسلام
   پخت غذا در ظروف مسی قرمز شده(که قلع آن پاک شده) ایرادی ندارد اما بعد از پخت جهت نگهداری آن ، غذا را در ظرف دیگری نگه دارید
   پس جهت نگهداری غذا برای مدت بیشتر صلاح نیست .

 17. الی گفت:

  واقعا” مسئولین کشور ما اینقدر از دنیا عقب هستند که حتی هنوز هم متوجه این مسائل نمیشن؟؟؟؟؟ مشکل اسرائیل نیست، مشکل بی کفایتی مسئولین ماست!!

 18. علی گفت:

  شاید اطلاعات شما درست باشد.ولی ربط دادن آن به اسراییل واستکبار باعث پایین آمدن سطح علمی مطالب میشود. چون باعث شک و شبه میشود و ارزش موضوع از بین میرود . ممنون…

 19. رضا گفت:

  سلام.لطفا مکانهایی را که برای خرید ظروف مسی,مسوار,چدنی,سفالی,سنگی و …مورد تایید شما میباشد را اعلام کنید.چون به هرجایی نمیتوان اطمینان کرد

 20. ... گفت:

  سلام
  میخواستم بدونم در هفته بهتره چندبار تو ظروف مسی غذا درست کرد.
  ممنون

 21. اعظم عسکری گفت:

  با سلام خدمت مدیریت سایت من ی سوالی داشتم خدمتتون و اونم اینکه من ظروف مسی قدیمی دارم و چندین بار هم سفید کرده ام و از انها استفاده کرده ام ولی حال ب دلایلی می خواهم انها رو با ظروف داخل بازار ک ممکن است قبلا ظروف مسی بوده و ذوب شده و دوباره انها رو ب ظروف مدرن تبدیل کرده اند تعویض کنم ب نظر شما ایرادی داره یا نه ؟

 22. zahra گفت:

  جناب آقای فیروزی درست که ظروف مسی و برنجی دارای خواص مفبد زیادی هستند اما اگر جمع کردن این ظرفها توسط عوامل استکبار و در جهت ضعیف شدن مسلمانان لوده و ظروف روی و نسوز و…به همین دلیل وارد زندگی مسلمانان شده بفرمایید خود استکبار جهانی از چه ظروفی برای کشور خودشان استفاده می کنند؟یعنی خودشان همچنان درون قابلمه مسی و کفگیر آهنی و قاشق. برنجی غذا میخورند؟ اگر بله که دوستان خارج از کشور نظر دیگه ای دارن و اگرنه که چرا آنها ضعیف نمیشوند؟آیا غیر از این هست که هر تکنولوژی تا در خارج بکار گرفته میشود ما هم دوان دوان آنرا وارد ایران می کنیم همین ظرف و طروف وارداتی که فقط به ایران صادر نمیشود . تا کی اشتباه و ضعف فرهنگی خودمان را گردن استکبار بیندازیم جای تعجب هست واقعا!؟؟

 23. امیرحسین گفت:

  باعرض سلام خدمت مدیر سایت
  یک سوال دارم درمورد سماور و قوری برنج اینکه
  آیا سماور و قوری برنجی مثل ظروف مسی احتیاج به قلع دارند یا نه و اگر ندارن لطفا دلیلش رو هم بگین..
  باتشکر از شما..

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *