خطاب به دولت یازدهم ! “مسلمانان ! مسلمانی ز سر گیرید”

چه بسا این نحوه عملکرد فرهنگی دولت یازدهم و اظهار نظرهای خارج از چارچوب و مبانی اسلام و مغایر با گفتمان امام و انقلاب ؛ برگرفته از همین به اصطلاح “سواد” و تحصیلات آمریکا و انگلستان و نیز نتیجه ی سالها زندگی در بلاد غرب باشد و شاید مواردی از قبیل اظهار نظر حسن روحانی در خصوص آنتن ماهواره ،‌ بهشت زورکی و کدخدا خواندن شیطان بزرگ “آمریکا” و لزوم دیدن شخص کدخدا در حل شدن مشکلات و تلاش دولت برای رفع فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی، صحبت‌های وزیر ارشاد درباره تک خوانی زنان ، صحبت‌های مشاورخوانده رئیس جمهور درباره نماد شیر و خورشید ، چاپ کتاب‌های صادق هدایت و … نیز خروجی ِهمین سواد اکتسابی ایشان در غرب باشد که منتقدان ننگ نامه ژنو از آن سواد و معلومات محروم هستند.

بر اساس آیه “مُّحَمَّدٌ رَّسُولُ اللَّهِ وَالَّذِينَ مَعَهُ أَشِدَّاء عَلَى الْكُفَّارِ رُحَمَاء بَيْنَهُمْ” و همچنین آیه “فَلَمَّا تَبَيَّنَ لَهُ أَنَّهُ عَدُوٌّ لِلّهِ تَبَرَّأَ مِنْهُ”، مدارا با دشمنانِ اسلام خارج از مبانی اسلام و مسلمانی است ، چرا که نه تنها در عمل نبایست با کفار و ظلمه ، مدارا و خوش و بش نماییم بلکه در گفتار نیز بايد با صراحت تمام با دشمنانِ شریعت اعلان دشمنی نماییم و بگوییم تا زمانی که دست از ظلم و بی عدالتی و استثمار مظلومان جهان برنداشتید ما دشمن شما هستيم و هيچ گاه به آشتي حتی فکر هم نخواهیم کرد .

اما متاسفانه به رغم تاکیدات مکرّر علمدار انقلاب ؛ حضرت آیت الله خامنه ای مبنی بر بی اعتمادی به آمریکای جهانخوار و بدبینی به مذاکره با آنها ، بعضی آقایان همواره مانند خودفروختگان و ذلت کشان ، ندای خوشبینی به شیطان بزرگ سر داده و اینچنین لبخندهای دیپلماتیک نثارشان میکنند و هر باری که با شوق و ذوق وصف ناشدنی به مذاکره و گفتگو با آنها می نشینند دست از پا درازتر برگشته و ذلت به جان خریده و به دستآوردهای امام و شهدا پشت پا می زنند .

البته فهمیدن معنای حقیقی عزت و نیز رفتن زیر بار ذلت آمریکا و گروه ۵+۱ نیازی به داشتن سوادِ چندانی هم ندارد که آقای رییس جمهور ، منتقدین ِننگ نامه “ژنو” را کم سواد یا بی سواد میخواند چرا که فارغ از دین و دیانت ، هر انسان ِ(بما هو انسان)غیرتمند بی سوادی هم که از حُسن و قُبح کلامی و اصولی چیزی نداند اما در عمل ، تن دادن به خواری و ذلت در قبال ظالم را قبیح و نکوهیده می داند و هیچ گاه در مقابل ظالم و زورگو سر تعظیم فرود نمی آورد حتی اگر به پای از دست دادن جان و مالش هم برسد.

البته شاید منظور از سواد در گفتمان ایشان ؛ مجموعه معلومات و بایدها و نبایدهایی است که در انگلستان آموخته اند نه درحوزه علمیه قم ، چه بسا این نحوه عملکرد فرهنگی دولت یازدهم و اظهار نظرهای خارج از چارچوب و مبانی اسلام و مغایر با گفتمان امام و انقلاب ؛ برگرفته از همین به اصطلاح “سواد” و تحصیلات آمریکا و انگلستان و نیز نتیجه ی سالها زندگی در بلاد غرب باشد و شاید مواردی از قبیل اظهار نظر حسن روحانی در خصوص آنتن ماهواره ،‌ بهشت زورکی و کدخدا خواندن شیطان بزرگ “آمریکا” و لزوم دیدن شخص کدخدا در حل شدن مشکلات و تلاش دولت برای رفع فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی، صحبت‌های وزیر ارشاد درباره تک خوانی زنان ، صحبت‌های مشاورخوانده رئیس جمهور درباره نماد شیر و خورشید ، چاپ کتاب‌های صادق هدایت و … نیز خروجی ِهمین سواد اکتسابی ایشان در غرب باشد که منتقدان ننگ نامه ژنو از آن سواد و معلومات محروم هستند .

بسیار دیده ایم مسئولینی که سالیانی در اروپا یا آمریکا زندگی کرده اند بر اثر مواجهه با سبک زندگی غربی و غیر اسلامی ، ناخودآگاه اخلاقیات و عقایدشان نیز رنگ و بوی غرب گرفته و مفاهیم اسلامی را از عینک غرب گرایی می بینند و ارزشهای مدّنظر جوامع اسلامی را با تراز و معیار روشنفکری مصطلح و حقوق شهروندی و فرهنگ رایج اروپا اندازه گیری میکنند و چه بسا شعار اعتدالی را که سرلوحه خویش قرار داده اند نیز از آمیخته ی شريعت اسلامی و فرهنگ جهاني اخذ کرده اند .

لذا می بینیم خواسته یا ناخواسته در تصمیم گیری های سیاسی و دیپلماسی و حتی فرهنگی و اقتصادی کلان کشور ، پازل برنامه ریزی شده بیگانگان را تکمیل می کنند و آگاهانه یا ناآگاهانه مدل و الگوی آنها برای پیشرفت و تحول و نوگرایی جامعه ، تئوری و عملکرد اندیشمندان عصر روشنگری در اروپا شده و اینجاست که دیدن کدخدا و تواضع در مقابل او را اعتدال و تدبیر می خوانند اما ایستادگی بر آرمان ها و ارزشهای اسلامی را  تندروی و افراط و ناشی از بیکاری و توهم و بی اطلاعی از دین می دانند و می گویند “برخی بیکارند و شغل ندارند و دائم دچار توهمات هستند و مدام غصه دین مردم را می‌خورند در حالی که نه دین را می‌شناسند و نه آخرت را”

و اما باید دوباره برگردیم و مبانی اسلامی را بازخوانی نماییم که در موازین شرعی آمده که میل و تکیه به ظالم ، تواضع به او ، همنشینی و لبخند زدن به او به نص قرآن و روایات حرام قطعی است .

‹وَلَا تَرْكَنُوا إِلَى الَّذِینَ ظَلَمُوا فَتَمَسَّكُمْ النَّارُ › هود/۱۱۳ به ستمگر و ظالم تكیه نكنید، وگرنه آتش کیفر آنها شما را خواهد گرفت

امام علی(علیه السلام) می‌فرماید: (كُونَا لِلظَّالِمِ خَصْماً وَ لِلْمَظْلُومِ عَوْناً) مستدرك‏الوسائل ج۱۲ ص۱۸۰  همیشه نسبت به ظالم حالت پرخاشگری و خشم داشته باشید و نسبت به مظلوم یار باشید.

پیامبر اسلام فرمود: (مَنْ مَدَحَ سُلْطَاناً جَائِراً وَ تَحَفَّفَ وَ تَضَعْضَعَ لَهُ طَمَعاً فِیهِ كَانَ قَرِینَهُ فِی النَّارِ) وسائل‏الشیعة ج ۱۷ ص ۱۸۳  اگر كسی سلطان ستمگری را تعریف كند چاپلوسی كند تواضع كند در قیامت همراه او در آتش خواهد بود.

به قول مولانا  “مسلمانان! مسلمانان! مسلمانی ز سر گیرید”

.

یادداشت اختصاصی « پایگاه اطلاع رسانی عادیات »

21 comments on “خطاب به دولت یازدهم ! “مسلمانان ! مسلمانی ز سر گیرید”

 1. محمد گفت:

  با سلام
  دکتر چمران هم تحصیل کرده امریکا بود و برگشت…

  • مجيد گفت:

   دوست عزيز):چمران تحصيلكرده آمريكا بود ولي هيچ وقت از مباني انقلاب و امام دور نشد حتي سر سوزني!!!به اين مسائل بايد بدون تعصب نگاه كرد.

  • محمد گفت:

   باسلام … عزیز من شهید چمران جنبه اش را داشت _ شما تاریخ انقلاب را بخونی یا حداقل همین مستند من روحانی هستم را ببینی متوجه میشین همین سواد اکتسابی ایشون در گلاسکو چقدر ایشون را تغییر داده …

 2. با سلام
  وقتي مباني فكري تغيير كند نشانه ها و نتايج آن در افكار ورفتار شخص هويدا مي شود
  گاهي ديده مي شود كه تفكراتي كه بطلان آن به وضوح روشن است با قاطعيت و جديت بيان مي شود
  مثل اين حرف : ديديم كه جوانان ما دين و مليت خود را با آنتن هاي ماهواره از دست ندادند…
  با اندكي تامل و انصاف بر هر شخصي و با هر سوادي كه ماهواره را ديده باشد روشن است كه اين حرف چقدر اشتباه است اما چرا سياسيون ما چنين مي گويند ؟!!

 3. سلام خدمت حاج آقا فیروزی؛ امیدوارم حالتون خوب باشه.
  یه شبهه یا شایدم اختلاطی اینجا وجود داره؛
  من با کلیت متن شما کاملا موافقم، اما بنظرم جمله اول “مدارا با دشمنانِ اسلام خارج از مبانی اسلام و مسلمانی است” باید بیشتر باز بشه؛
  همیشه بیت معروف “آسايش دو گيتي تفسير اين دو حرف است / با دوستان مروت با دشمنان «مدارا»” از حافظ رو شنیدیم . بعضا در تفسیر این بیت، آیه هشت سوره مائده “مبادا دشمنی شما با قومی وادارتان کند که به عدالت رفتار نکنید ، به عدالت رفتار کنید که آن به تقوا نزدیک تر است” رو میارن و معتقدن همینجور که پیامبر با کفار و یهود قراردادهایی امضا میکرد، یا امام حسن(ع) به تعبیر امام، نرمش انجام داد، ما نیز باید همین رفتار رو با دشمنانمون انجام بدیم.
  بنظرم هردو بحث درست هست و لکن زیاد بهم ربطی نداره و باید توی این زمینه روشنگری بشه…

  • علی گفت:

   احسن خیمه نشین سیاست سیاستمدار میخواد.خرمن انباشته شده ای که دشمنان غرب و شرق ایجاد کردن و برای دروی و کوبینش سالها وقت و تفکر سیاسی نیاز داره نمیشه کور کورانه و از روی احساس اظهار نظر کرد.بفول معرف کارهر بز نیست خرمن کوبیدن گاو نر میخواهدومردکهن(آقای روحانی و آقای ظریف)که با زبان غرب آشناهستندو وطن پرستی را سالهاست ثابت کردن اگر قابل اعتمادنبودن رهبر فرزانه سکانداری این مسوولیت سنگین را به عهده ی این ابرمردان نمیگذاشت.که انشاالله موفق بشوند

 4. با سلام انان كه بايد مسلمانى ز سر گيرند اربابان شما هستند كه ياران صديق امام خمينى را بعد از فوت ايشان با زر وزور وتزوير زندانى وخانه نشين كردند وعنان حكومت را بدست گرفتند كسانى كه در زمان انقلاب با خمينى بيعت نكردند كسانيكه شهيد بهشتى را به حوزه علميه راه ندادند چون كفته بود بهشت بردن با زور نمى شود كسانيكه با شاه مشكل نداشتند دم از ديندارى مى زدند وتيشه به ريشه دين مى زدندكسانيكه انتصاب احمدى نژاد را رقم زدندوهشت سال با شعار مبارزه با امريكا بدتر از انها يعنى چين را بر مردم مسلط كردند تا با فدا كردن امت خمينى جيب خود را پر كنندوانتقام خود را از مردمى كه انها را نمى خواهند بگيرند كسانيكه تحمل اهل بيت امام ،شهيد بهشتى ،شهيد مطهرى و٠٠٠را ندارند وبراى ضايع كردن انان از هيچكارى مضايقه نكردند٠ اما كور. خوانده ايد همان امتى كه قيام خمينى بوجود اوردند هنوز زنده اند وبا چشم وگوش باز ناظر هستند اگر حرفى نمى زنند به خاطر انقلاب است حكايت همان فرزندى كه قاضى حكم مرگش را داد تا مادر ونامادرى اش مشخص شود

 5. علی گفت:

  فتبارک الله احسن ال خالقین …………ایول به پیروز امام که تفکر شما نشانه ی بیداری ملتی است که سالها در انتظار پیروزی و سر بلندی اس بنام ایرانی اندیشمندومتفکرو خلاق.شبیه مردان والیبال که در عمل در مقابل ابرقدرتها قدرت وغیرت ایرانی را به نمایش گذاشتن.که خداوند حفظ کند………….

 6. ایران سربلند گفت:

  کسایی از سیاست دم بزنند که بتونن بدون بغض و کینه قضاوت کنن و چشاشونو رو خوبی دولتای قبلی از اول انقلاب تا حالا هم نبندن . آقایانی که برای هم به به و چه چه می کنید ما مخلص کسایی هستیم که از خط رهبری خارج نشن و دشمن کسایی که از خط آقا دور شده باشن . حالا میخواد بیت امام (ره) باشه یا هر عزیز دیگه ای . پسر كو ندارد نشان از پدر … تو بيگانه خوانش مخوانش پسر . یاد سید احمد خمینی (ره) بخیر … وقتی چشاتونو رو خیلی مسایل بستید پس لطف کنید و دهنتونم ببندید . دولتا میان و میرن . سابقه هم نداشته که رهبری رئیس جمهوری رو قبول نکنه چون برای رای مردم احترام قائله . پس لطفا جو الکی ندید . به جاش به دولت مردا میگم توصیه آیت اله جوادی رو فراموش نکنن . مواظب انگشتاشون باشن . مواظب انگشتای ملت باشن . مواظب خون احمدی روشنا باشن . مواظب خون جوونایی که هرروز دارن لب مرزا برای آسایش این مردم خون میدن و پرپر میشن باشن . مواظب حق بچه های که به خاطر این مملکت یتیم شده باشن …

 7. سعید گفت:

  مسلمانی در این حکومت ندیده ایم که بخواهد از سر گرفته شود

 8. محمدرضا گفت:

  چمران؛( شیخ محمودشبستری ,مالک اشتر,و…زمان)جزشهادت چیزی دیگرنمیتوانست اورابما بشناسونه ,یادمان باشه زمانی که ایشان درجبهه بودوزیردفاع هم بود.ولی وزیری که اطاق وزارت راندید.اگر این کشور سرپاهست بسبب وجودچمرانهاییست که تاشهیدنشوند کسی آنهارانمیشناسه(وجودپروفسورسمیعی هاهم افتخارمیهته)تهرانی ها شهریاری ها راچه کسی قبل از شهادت میشناخت.دوست بسیارعزیز جناب فیروزی (خیمه نشین وپیرو امام وایران سربلند)نطرات قابل تاملی دارند,هرچند بیشتر نطرشماراصحه میگذارم.

 9. عبدلرحیم گفت:

  اگر من صالح باشم گفته هایم بیشتر به دل مردم می نشیند اعتماد بیشتر می شود خداوند همه ما را یاری کند نقابهارا از صورتمان برداریم خدائی باشیم و خودمان را گول نزنیم

 10. مهدی گفت:

  حضرت مولانا اگر اندکی گمان می بردند که شعر ایشان در اینچنین متنی قرار است استفاده شود هیچ وقت سراغ شعر و شاعری و عرفان نمی رفت …
  آن دولت امام زمانی و ساده زیست , دزدگیر و نفت بر سر سفره بر چه گلی بر این کشور زد ؟؟؟ جز اینکه مملکت رو دو دستی تقدیم کشور دوست و برادر چین کرد ؟؟؟
  آنهایی که از لغو تحریم ها ناراحت هستند همان هایی هستند که پول های کلانی از قبل تحریم به جیب زده اند و اکنون تب کرده اند که چه؟ که قرار است وضع عمومی خوب شود و این برایشان درآور است عزیز … دردآور !
  آنهایی که صدای مقاومت و پایداریشان گوش دو عالم را کر کرده است حداقل این حرف ها را زمانی بزنند که همانند امام علی در ساده ترین مسکن ها زندگی کنند و ساده ترین غذاها را مصرف کنند تا اثر گذاری توهماتشان که به صورت جملاتی از دهانشان خارج می شود به اندازه ی ۱ % بیشتر شود !!!

 11. زینب گفت:

  به قول امام راحل (ره)گرسنه بمانیم بهتر از این است که آبرویمان برود یعنی ایشون اشاره به تحریم ها کردن اونایی که دم از خط امام و پیروی از ایشون میزنید این حرفو چطور تفسیر میکنید چیزی که واضحه اینه که اسلام هیچ وقت با ظلم جور در نیومده و در مقابل ظالم به خاطر مصلحت سکوت نکرده کما اینکه امام حسین نکرد و امام زمان نخواهد کرد چه اسلامیه که ببینه ظالم داره جولان میده و سعی در محو اسلام داره به خیال باطل خودش و برای اینکه گرسنه نمونیم سکوت کنیم خود اروپایی ها و آمریکاییها هم تاب ظلم کشورشونو ندارن دارن بیدار میشن ما چرا باید خودمونو به خواب بزنیم چطور داریم خودمونو آماده ظهورش میکنیم اینجوری ما که نایبشو داریم تنها میذاریم چه به روز خود نازنینش میاریم یادمون باشه همه اینا نشون دهنده موضع ما در مقابل امام منتظر هم میتونه باشه امام علی (ع) و نبی اکرم اگه با یهودیا و مسیحیا صلح میکردن به دلیل این نبود که با ظلم دارن کنار میان اونا هم دین خودشونو داشتن ولی ظلمی به کسی روا نمیداشتن بیاید سطحی نگر نباشیم

 12. محمود گفت:

  سلام ؛خداقوت…تندروهای داخل کشور و مقدس نماهای بی عقل، بیش از خارجی های طمعکار به ثروتهای این سرزمین، به دین مردم و منافع مادی مردم ضربه زدند و میزنند…الحمدلله و المنه که گند کسیکه خود را پاکترین دولت تاریخ ایران ! میخواند و معاون اولش و کفن پوشان بی عقل حامی اش درامد… سیره و روش این تندروهای مقدس نما با سیره و روش معصومین(ع) تفاوت زاویه اش ۱۸۰ درجه است… خط کش و معیار و ترازو باید معصومین (ع) باشند نه حاکمان متوهم خودکامه

 13. حسن گفت:

  سلام آقا محمود . امیدوارم شما فردی با عقل ـ معتدل ـ واقع گرا و رئوف و پیرو واقعی سیره معصومین (ع) باشید.
  این را بدان هر ملتي یا هر قومی ، یا هر شخصی چه رئیس جمهور باشد چه یک فرد عادی اگر راه اشتباه برود و خیانتی بکند مزد عملش را دیر یا زود خواهد گرفت زیرا هرچی کاشتیم برداشت میکنیم . ضرب المثلی است که میگوید هر کسی دراین دنیا در روغن خود برشته میشود .
  متاسفانه همه مرگ را برای دیگری میبینند نه برای خود . به نظر حضرتعالی من و شما و همه ایرانیان چه فردی و چه جمعی نباید بابت کوتاهی در آماده سازی و پذیرش واقعي احکام دین مبین اسلام جهت ظهور و فرج هر چه سریعتر امام عصر (عج) که تنها راه نجات واقعی بشریت است پاسخگو باشیم . حضرتعالی هر موقع سیره واقعي ائمه را سرلوحه زندگیتان عملاً و جاناً قرار دادید حکومت پاکان واقعی هم انشاءالله نصیبتان میشود وگرنه همین به اصطلاح پاکترین دولت تاریخ ایران از سرمان هم زیاد است در همین دولت بعضی از احکام اولیه اسلام مدت کمی خواست اجراء شود صدای خیلی ها در آمد یکی از آنها پایین اوردن بهره بانکی بود که کلی اعتراض به پا کردآخرش هم الآن سودو رباه بانکی شده بالای ۲۸ درصدو از سر کول مردم بالا میرود بعد حضرتعالی از راه رسم ائمه حرف میزنید آیا کسی تحمل اجرای احکام واقعی اسلام را دارد همه ما دنبال منافع آنی و زود گذر خود هستیم .اگر این روزها را شکر نکنی از این بدترها را حتماً خواهی دید . سال بسال دریغ از پارسال . خدا پدر آن کسی را بیامرزد که اول برای دین مردمش و آگاهی انسانهای سراسر عالم سپس برای عزت و شرف و رفاه و معیشت کشورش تلاش کرد.
  چو بد کردی مباش ایمن زآفات که طبیعت را واجب شد مکافات

 14. زارع گفت:

  وضع این اقایان مصداق آیه زیر است:
  یریدون ان یتحاکموا الی الطاغوت و قد امروا ان یکفروا به
  میخواهند برای داوری به طاغوت مراجعه کنند در حالی که امر شده اند که به آن (طاغوت)کفر بورزند

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *