امام صادق علیه السلام : كسيکه در ماه رمضان مورد مغفرت الهي قرار نگيرد غفران براي او نيست مگر آنكه عرفه را درك كند / فضیلت روز عرفه و دهه اول ذی الحجه

در روایات آمده شب‌هاى دهگانه‌اى که قرآن در سوره «وَالْفَجْرِ، وَلَیَالٍ عَشْرٍ» به آن سوگند یاد کرده ، شب‌هاى دهه اول ماه ذی الحجه است و این سوگند به خاطر عظمت آن است.

روز نهم ذی الحجه روز عرفه و از اعیاد عظیمه است ، عرفه روزى است که حق تعالى بندگان خویش را به عبادت و طاعت خود فرا خوانده و سفره های کرم خود را براى ایشان گسترانیده و شیطان در این روز خوار و حقیرتر و رانده‎تر و خشمناک‎ترین اوقات خواهد داشت و تعبير امام باقرعلیه السلام اين است كه اصلا‌ روز عرفه، روز دعا و درخواست از خداوند است ، يعني در اين مقطع زماني بخصوص سرعت اجابت دعا بيشتر است.

حضرت امام جعفر صادق علیه السلام فرمودند: اگر كسي در ماه مبارك رمضان مورد مغفرت الهي قرار نگيرد غفران براي او نيست مگر آنكه عرفه را درك كند.

محدّث قمي در مفاتيح نقل كرده که حضرت امام زین العابدین علیه السلام در روز عرفه صدای سائلی را شنید که از مردم تقاضای کمک می کرد ، امام به او فرمود: واى بر تو آیا در این روز از غیر خدا تقاضا مى‎کنى؟ حال آن که در این روز امید مى‎رود که بچه‎ها در شکم هم از فضل خدا بی نصیب نمانند و سعادتمند شوند.

مسئله مهم دیگر در روز عرفه زيارت امام حسين علیه السلام است كه در حديث آمده خداوند قبل از آنكه به سرزمين عرفات نظر كند، به زائرين امام حسين علیه السلام نظر مي‌افكند و در روز عرفه زيارت امام حسين علیه السلام از هزار حج و هزار عمره و هزار جهاد بالاتر است و اگر كسى توفیق یابد كه در این روز در تحت قُبّه مقدّسه آن حضرت باشد ثوابش كمتر از كسى كه در عرفات است نیست .

پس هر لحظه‌اي از لحظات امروز براي ما گرانبها است؛ بخصوص براي دعا و درخواست از خداوند ، اين فرصت بهترين فرصت است. پس اين فرصت را از دست ندهيم! به خصوص از ظهر تا هنگام غروب عرفه .

نماز دهه اول ماه ذی‌الحجه

در هر شب از دهه اول میان نماز مغرب و عشاء دو رکعت نماز بجا آورد، در هر رکعت پس از حمد سوره «توحید» و سپس این آیه را بخواند: «وَوَاعَدْنَا مُوسَى ثَلاَثِینَ لَیْلَةً وَأَتْمَمْنَاهَا بِعَشْرٍ فَتَمَّ مِیقَاتُ رَبِّهِ أَرْبَعِینَ لَیْلَةً وَقَالَ مُوسَى لأَخِیهِ هَارُونَ اخْلُفْنِی فِی قَوْمِی وَأَصْلِحْ وَلاَ تَتَّبِعْ سَبِیلَ الْمُفْسِدِینَ» تا شریک ثواب حاجیان شود، بدون اینکه از ثواب آنان چیزی کاسته شود.

One comment on “امام صادق علیه السلام : كسيکه در ماه رمضان مورد مغفرت الهي قرار نگيرد غفران براي او نيست مگر آنكه عرفه را درك كند / فضیلت روز عرفه و دهه اول ذی الحجه

 1. zareian گفت:

  رتبه بندی سایت های استان فارس ۲۵مهر۹۳
  http://www.zagweb.ir/?p=22875
  سایت خوب شما در رتبه بندی زاگ وب قرار گرفت.
  در صورت امکان خبر رتبه بندی را پوشش دهید.
  سربلند باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *