توصیه های غذایی مربوط به ماه مبارک رمضان

 

در آستانه ماه مبارك رمضان توصيه هاي بهداشتي ذیل جهت رعایت روزه داران محترم تقدیم می گردد تا ان شاء الله با رعایت این نکات و در نتیجه تندرستی شما عزیزان، امکان بهره مندی بیشتر از معنویات این ماه مبارک فراهم گردد:

 –  قبل از شروع ماه رمضان با گرفتن روزه های مستحبی يا قضاء ، بدن خود را برای يک ماه روزه داری، كم كم آماده نماييد یا این که نزديك ماه رمضان صبحانه را كامل ميل كنيد ولي ناهار نخوريد يا ناهار را خيلي سبك ميل نماييد و خوردن آن را به تاخیر بیاندازید تا اینکه ناهار کم کم به طرف عصر کشیده شود تا معده عادت نمايد.

– با توجه به اين كه معده انسان در طي خواب، فعاليت ندارد ولي روده در طي خواب به فعاليت خود ادامه مي دهد بنابراين هيچ گاه با شكم پر نبايد خوابيد؛ چرا كه اين امر باعث فساد غذا در معده و عدم هضم صحيح مي گردد. بايد بسته به نوع غذايي كه ميل مي كنيد و با توجه به توان معده خود در هضم غذا، حدود يک الی دو ساعت بعد از غذا خوردن ، حتماً بيدار باشيد ، اين مسأله در خوردن افطار و سحری بايد مورد توجه قرار بگيرد لذا حداقل یک ساعت بعد از سحری نباید بخوابیم .

– در ماه رمضانی که با گرمای طاقت فرسا روبرو هستیم رعایت این امور لازم است : عدم پرخوری در سحر ، عدم مصرف مواد غذایی تند و شور، استفاده از مواد غذایی بی مزه مانند کدو، کلم و امثالهم بسیار مهم است.

–  هرگز مواد خوراکی پخته شده را همراه خام مصرف نکنید و سعی کنید دور از افطار تا قبل سحر، از مواد خام و میوه ها و تنقلات مفید بهره مند شوید.

–  در طی روز به دلیل گرسنگی، حرارت بدن بالا می رود و پوست گرم تر شده که باعث لاغری و  آب شدن چربی می شود، این امر برای افراد چاق مفید است، ولی افراد لاغر باید از هر چیزی که باعث گرم تر شدن آنها می گردد، پرهیز کنند، رفتن در آفتاب ، غذاهایی که فلفل و ادویه و گرمی زیاد دارند، سرخ کردنی ها و… ، همچنین دوش آب سرد باعث گرم تر شدن بدن می گردد و باید برای خنک شدن، دوش آب ولرم بگیرند و از انجام فعالیت شدید خودداری کنند و از غذاهایی که همراه با آب بیشتری هستند، لعاب بیشتری دارند استفاده کنند مثل خورشت کدو، فرنی، شیر طبیعی، میوه های مرطوب مثل هلو

نکات قابل ملاحظه در سحر :

۱- بهتر است سحری را با آب شروع نکنیم اما کسانی که عطش دارند و گرم مزاج هستند و با مصرف آب اشتها باز می کنند اشکالی ندارد ، همراه با غذا خوردن نیز نباید آب خورده شود.

۲- مصرف مواد شیرین در اولویت است مثل خرما، حلوا و هر چیز شیرین طبیعی

رسول خداصلی الله علیه و آله فرمودند: خرما چه خوش سحری ای است .

۳- برای جلوگیری از ضعف، حتماً در وعده غذایی سحر از نان سبوس دار استفاده نمایید و حتی سبوس گندم بخرید و یک یا دو قاشق غذاخوری داخل آب خورشت ریخته و همراه نان بخورید.

۴- اگر مقداری گوشت بخورید به صورت سیرابی، کله پاچه، آبگوشت و خورشتهای گوسفندی مانند قیمه خیلی خوب است و باعث می گردد تا در طی روز گرسنه نشوید. غذای چرب طبیعی جلوگیری از تشنگی نیز می کند.

۵- برای جلوگیری از ایجاد ضعف، برنج حتی الامکان نخورید یا کم بخورید.

۶- مربای هر چیز که با عسل پخته شده بخورید  و یا بعد از سحر می توانید یک فنجان شربت ولرم عسل میل نمایید.

۷- در پایان غذا با مقداری نمک طعام دریا خیلی جزئی دهان خود را شور کنید.

۸- هرگز از گوشتهای با طبیعت سرد مانند ماهی در سحر استفاده نکنید که طی روز ضعف فراوان خواهید داشت!

۹- خوردن ماست در کنار هرگونه غذای دارای گوشت قرمز یا سفید ممنوع می باشد. چرا که گوشت ماست را فاسد و روده ها را هلاک می کند. همانگونه که میوه، شیر را فاسد و معده را هلاک می کند، اگر هوس ماست کردید دور از افطار در طول شب بخورید و یا در زمانیکه موقع سحری گوشت در غذای شما نباشد میتوانید ماست بخورید.

۱۰- خوردن سحری بسیار مهم است و حتماً باید خورده شود، به خصوص برای افراد لاغر خوردن سحری اجباری است چون گرسنگی زیاد باعث گرمی زیاد می شود و معده را مجبور می کند که رطوبات واخلاط مفید بدن را هضم کرده و در بدن منتشر نماید و چون این موارد خاصیت غذایی کمتری دارند پخش شدن آنها در بدن موجب بروز عوارض وبیماری میشود. لذا خوردن سحری لازم و ضروری است حتی چند لقمه.

نکات قابل ملاحظه در افطار :

۱- امام صادق (ع) فرمودند: پیامبر خدا به هنگام افطار، با حلوایی آغاز می کرد و بدان روزه می گشود واگر نمی یافت با چند خرما و اگر نیز یافت نمی شد، با آب نیم گرم. آنگاه می فرمودند این موارد معده و جگر را پاک می کند و سر درد را از میان میبرد.

رسول خدا (ص) فرمودند: اگرکسی از شما روزه بود، با خرما روزه بگشاید و اگر خرما ندید با آب، چراکه آب پاک کننده است.

آب ولرم، اخلاطی که درطول روز درمعده جمع شده اند را می شوید و شستشوی ابتدایی معده و مجاری گوارشی از دهان تا معده انجام می شود .

۲- بدلیل حرارت بالای معده دراثر گرسنگی زیاد، وارد نمودن آب یخ و سرد درابتدا باعث تغییر ناگهانی حرارت معده و قبض یکباره معده و سردی شدید معده و ضعف معده می شود، همچنین مصرف آب خیلی گرم و جوش هم می تواند موجب افزایش حرارت معده شود. بهترین وجه شروع، با آب ولرم است و غذاهای سهل الهضم و شیرین، چراکه به علت نیاز کبد، طبیعت بدن تمایل زیادی به جذب فوری شیرینی دارد.

۳- در افطار از غذاهای سهل الهضم و ترجیحاً شیرین همچون فرنی ها، حلیم و آش ها استفاده کنید.

۴- برای صرف شام، بهتر است در همان وعده غذایی افطار به حد سیری افطاری میل شود، مگر آن که با یک فاصله زمانی شام میل کنید که در آن صورت باید مراعات نمایید تا با شکم پر نخوابید.

۵- افراد لاغر در فاصله افطار تا سحر، باید از مواد غذایی و میوه های آبدار استفاده کنند.

۶- طبق عادت غلط نان و پنیر و سبزی نباید در رأس افطار میل شود.

۷- افطاری دادن در ماه رمضان ثواب بسیار زیادی دارد بگونه ای که پیامبر خدا(صلی الله علیه و آله) فرمود هر كس یك مؤمن روزه‏ دار را در این ماه افطارى دهد، پاداشى برابر با آزاد كردن یك بنده نزد خدا داشته، و مایه آمرزش گناهان گذشته وى نیز خواهد بود

البته توحه داشته باشید که افطاری به اولین خوراکی گفته می شود که شخص روزه دار با آن روزه خود را باز می کند ممکن است یک دانه خرما باشد .

 

12 comments on “توصیه های غذایی مربوط به ماه مبارک رمضان

 1. از مطلب شما استفاده شد
  ممنون
  يا علي

 2. بنده خدا گفت:

  خیلی خوب بود
  خداقوت
  التماس دعا
  انشالله ادامه داشته باشد

 3. یاسین گفت:

  سلام دوست عزیز از مطالب خوبتون کمال تشکر را دارم……………..

 4. گنهکاراماعاشق خدا گفت:

  باسلام وتشکرازمطالب بسیارآموزنده ومفید اما اگرقابلیت دانلود داشته باشه خیلی بهتره ممنون از زحمات شمابزرگوار

 5. زیبا گفت:

  سلام ممنون .میشه لطفا بفرمائید کسی که در طول روزی که روزه هست گرسنه نمیشه اما معده اش ناگهانی صدای سوزش خیلی شدیدی میده باید چی کار کنه ؟ به خاطر گرسنگی نیست فک کنم به خاطر ترشح زیاد اسید معده است باید چی کار کرد که کمتر بشه ؟ تشکر

 6. م.الف.م گفت:

  با عرض سلام و قبولی طاعات.مطالب بسیار مفیدی بود.به شخصه اشتباهات زیادی داشتم.
  با تشکر فراوان.التماس دعا.یاحق

 7. محمدرضا گفت:

  باسلام تقریباًهمه دوستان حرفهای دلم راگفتند منهم میگم(باتشکر فراوان,التماس دعا,یاحق)

 8. محمد دلیر گفت:

  سلام از مطلبتون استفاده بردیم ممنون
  ی سوال هنگام افطار آب جوش و لیمو را میخورند آیا صحیح است؟

 9. مهدي گفت:

  بسيار عالي بود . زنده باشيد .

 10. عظیمی گفت:

  سیرابی وامام رضا علیه السلام رد کردن در رساله ذهبیه امده که باعث بیماری مثانه می شود

 11. ... گفت:

  سلام آقای فیروزی بنده جوانی ۲۳ ساله هستم که از بواسیر رنج میبرم لطفادرمان هایی مفید و کارآمد از طب سنتی توصیه بفرمایید.(لطفا به ایمیلم ارسال نمایید)
  باتشکر فراوان

 12. مسعود گفت:

  سلام.دستتون درد نکنه.خدا خیرتون بده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *