سایت مراجع عظام تقلید و تلفن دفتر مراجع

دفتر مقام معظم رهبری                                            سایت مراجع عظام تقلید و تلفن دفتر مراجع

تهران: خیابان جمهوری اسلامی، خیابان شهید کشور دوست، تلفن : ۰۲۱۶۴۴۱۱

قم: خیابان صفائیه     تلفن: ۰۲۵۳۷۷۴۲۲۳۲

www.leader.ir

 

حضرت آیت الله ناصر مکارم شیرازی                        سایت مراجع عظام تقلید و تلفن دفتر مراجع

قم : ابتدای خیابان شهدا

تلفن: ۱۱۳-۳۷۷۴۳۱۱۰

تهران(۱) میدان شهدا، خیابان مجاهدین اسلام ، نبش کوچه شهید کاظمی، پلاک ۳

تلفن: ۷۵۰۹۶۹۷ -۴۲- ۷۵۱۲۲۴۱

تهران(۲) خیابان ۱۷ شهریور، ابتدای بزرگراه شهید محلاتی، ضلع جنوبی، پلاک ۲۹

تلفن: ۷۰- ۳۳۰۲۶۰۶۶

www.makarem.ir

حضرت آیت الله سید علی حسینی سیستانی            سایت مراجع عظام تقلید و تلفن دفتر مراجع

قم: خیابان معلم،   ص پ : ۳۵۱۴ / ۳۷۱۸۵     تلفن : ۹ – ۳۷۷۴۱۴۱۵ ۲۵ ۰۰۹۸

تهران: میدان قیام خیابان قیام   تلفن :۸ – ۳۳۴۴۰۹۲۵ ۰۲۱

www.sistani.org

 

حضرت آیت الله سید موسی شبیری زنجانی             سایت مراجع عظام تقلید و تلفن دفتر مراجع

۰۲۵۳۷۷۴۰۳۲۱

www.zanjani.ir/fa

 

 

حضرت آیت الله حسین نوری همدانی                      سایت مراجع عظام تقلید و تلفن دفتر مراجع

قم: خیابان شهدا ( صفائیه) _ کوچه بیگدلی         تلفن : ۳۷۷۴۱۸۵۰_ ۳۷۷۴۸۲۱۸-۰۲۵

تهران: خیابان ری _ دوراه مهندس _ حسینیه همدانیها          تلفن : ۳۱۳۷۱۹۴ _ ۰۲۱

www.noorihamedani.com

حضرت آیت الله عبد الله جوادی آملی                     سایت مراجع عظام تقلید و تلفن دفتر مراجع

قم : بلوار امین – کوچه شماره ۸ – پلاک ۱۳۷                تلفن :   ۳۷۸۳۹۲۸۳ – ۳۷۸۳۹۱۸۳ – ۰۲۵

www.esra.ir

حضرت آیت الله شیخ جعفر سبحانی                   سایت مراجع عظام تقلید و تلفن دفتر مراجع

تهران، خیابان شهید ستاری، باغ فیض،بیست متری باهنر، هجرت جنوبی، ک شهید اسدی، پلاک ۳ تلفن : ۰۲۱ – ۴۴۰۶۳۲۲۶

قم ،چهار راه شهداء، ابتدای صفائیه، مؤسسه امام صادق (ع)    تلفن : ۰۲۵ – ۳۷۷۴۳۱۵۱

www.tohid.ir

 

حضرت آیت الله حسین وحید خراسانی               سایت مراجع عظام تقلید و تلفن دفتر مراجع

تهران ، خیابان ۱۷ شهریور – قبل از دروازه دولاب – خیابان شهید اکبری – کوچه فتاح – حسینیه چهارده معصوم – پلاک۴

قم ، خیابان شهدا(صفائیه) – کوچه ۲۳ – پلاک۲۱

www.wahidkhorasani.com

m4s0n501

87 comments on “سایت مراجع عظام تقلید و تلفن دفتر مراجع

 1. غلامرضا می‌گه:

  با سلام واحترام ایا بی احترامی به مراجع معظم تقلید یا مجتهدین که بعضا در حوزه های علیمه یا دانشگاه تدریس میکنن و نظر علمی خود را ارائه میدهند درست یا جائز است یا تشبیه کردن انها با شخصیتهای که دارای سابقه عدم حسن شهرت هستن درست است . با تشکر

 2. زهرا می‌گه:

  سلام یه سوالی از حضرتون داشتم.ایا آیت الله صانعی هنوز هم جزء مراجع تقلید هستند!

  • مدیر سایت می‌گه:

   با سلام
   ایشان جزء لیست مراجع مورد تایید جامعه مدرسین حوزه علمیه قم نیست چرا که جامعه مدرسین حوزه علمیه قم روز ۱۲ دی ۸۸ با انتشار بیانیه ای در پاسخ به پرسش جمعی از اساتید و فضلای حوزه علمیه قم پیرامون صلاحیت شیخ یوسف صانعی برای تصدی عنوان مرجعیت، اعلام کرد پس از بررسی ها و جلسات متعدد نظر جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، بر عدم صلاحیت شیخ یوسف صانعی برای تصدی این عنوان است. البته این در حالی است که در بیست سال گذشته و از زمان ریاست مرحوم مشکینی، جامعه مدرسین آقای صانعی را در لیست مراجع جایز التقلید خود قرار نداده بوده است.
   متن سوال فضلای حوزه علمیه قم و پاسخ جامعه مدرسین به این شرح است:

   بسمه تعالی
   جامعه محترم مدرسین حوزه علمیه قم
   سلام علیکم
   مرجعیت شیعه خورشید پر فروغی است که در قرون متمادی همواره پشتیبان اسلام و خط راستین اهل بیت(علیهم السلام) بوده است. این مسئولیت خطیر همواره شایسته‌ی مردانی بوده است که واجد شرائط شرعی مذکور در روایات ائمه اطهار (علیهم السلام) باشند نظر به اهمیت این موضوع و با توجه به پرسشهای مکرّر هموطنان درباره‌ی مرجعیت آقای حاج شیخ یوسف صانعی خواهشمند است آن جامعه محترم که همواره مرجع تشخیص این موضوع بوده نظر خود را درباره‌ی مرجعیت ایشان اعلام فرمایند.
   با سپاس جمعی از استادان و فضلای حوزه های‌ علمیه
   پاسخ:
   بسم الله الرحمن الرحیم
   با توجه به پرسش‌های مکرّر مؤمنان، جامعه مدرسین حوزه‌ی علمیه قم براساس تحقیقات به عمل آمده در یک سال گذشته و پس از جلسات متعدد به این نتیجه رسیده است که ایشان فاقد ملاکهای لازم برای تصدّی مرجعیت می‌باشد.

   جامعه مدرسین حوزه علمیه قم

  • رضا می‌گه:

   بنام خدا
   با سلام و احترام
   ضمن تشکر از زحمات تان میخواستم عرض کنم به نظر شما آیت اله صانعی که از شاگردان حضرت امام بوده اند و و از حدود ۲۱ سالگی مجتهد هستند و حدود نیم قرن سابقه تدریس و تحقیق دارند و حضرت امام (ره) ایشان را به عنوان دادستان کل کشور منصوب کردند که شرط اولش اجتهاد است و وقتی برای تایید اجتهاد آیت اله خامنه ای رهبر نظام از ۳ نفر که یکی از ایشان آیت اله صانعی بود تایید گرفتند حالا میشود که جامعه مدرسین بیاید بگوید که ایشان مرجع تقلید نیستند؟ در حالیکه از علما و مراجع تقلید در تایید جواز بر تقلید از ایشان داریم؟ به نظر شما مگر میتوان انتخاب مرجعیت را به گروهی سپرد؟ در طول تاریخ شیعه این خود مردمان بودند که از طریق علما و فضلا و سابقه آنها مرجع خویش را پیدا میکردند. اصلا مرجعیت که انتصابی و حکومتی نیست که گروهی کسی را نصب و یا عزل نمایند.
   یعنی اگر گروهی از علما و مدرسین حوزه بیایند و بگویند که مثلا آیت اله بروجردی مرجع تقلید نیستند از آن به بعد دیگر ایشان مرجع تقلید نخواهند بود؟
   فکر میکنم این موضوع سیاسی بود نه علمی
   خداوند همه ما را هدایت کند
   با تشکر و احترام مجدد

 3. زهرا می‌گه:

  ممنون از اینکه اینقدر کامل جواب دادید.یه سوال دیگه!اگر کسی تا الآن از ایشون تقلید میکرده چیکار باید انجام بده!!!!!!!

  • مدیر سایت می‌گه:

   هرگاه کسى مدّتى اعمال خود را بدون تقلید انجام داده و یا بدون تحقیق کافى از مجتهدى تقلید نموده سپس تقلید کند، اگر أعمال سابق او مطابق با واقع، یا فتواى مجتهدى باشد که اکنون مى‏تواند مرجع او باشد صحیح است و در غیر این صورت باید جبران مافات کند .

 4. مصلح می‌گه:

  چرامراجع فتواجهاددفاع ازکشوراسلامی رودربرابرمهاجمان خارجی نمیدن
  تمام دوستان شیعه پیگیرباشن لطفا
  سکوت بس است.
  منتظرحرکت محکم مراجعیم.
  فکرکنم جان تمام علوی های به حکم شما بستگی داره.
  توروبه همان امیرالمومنین کاری کنید.
  یاحق

  • غلامرضا زارع می‌گه:

   با سلام
   در مورد سوال شما باید گفت که مراجه ما هیچ کدام نمی توانند حکم جهاد صادر کنند و تنها کسی که می تواند این حکم را صادر کند ولی معصوم می باشد که ولی معصوم هم در حال حاضر حضرت حجت ابن الحسن هستند که الآن از نظر غایب هستند

 5. مجید می‌گه:

  سلام.مدت ۲ماه است بایک فرزند۶ساله وهمسری بارداربیکارشده ام واجاره نشین هستم.ساکن شهریارتهران هستم.ازطریق چه شماره فاکس ویاآدرسی ازمراجع عالیقدرکه البته تحقیق هم می توانندبکنندومدرک ارائه بدهم می توانم کمک بخواهم؟لطفامراراهنمایی نمائید.خداوندخیرتان بدهدوسعادتمندباشیدانشاالله.۰۹۳۸۵۱۵۵۲۱۲

 6. نگین می‌گه:

  سلام
  ببخشید میخواستم بدونم دعا نویسی برای کار خیر درست است یا حقیقت ندارد؟
  من کسیو میشناسم که میگه دعا مینویسه برای اینکه پهر من تو دل کسی بیفته

  • مدیر سایت می‌گه:

   سلام
   اگر مراد از دعا نویسی برخی از همین قبیل رفتارهای ساحرانه و طلسم نویسی و مانند آن باشد، نفس نوشتن دعا و همراه داشتن آن یا استفاده از آن ها به طرق مختلف دیگر برای رسیدن به برخی حوائج و خواسته ها نیز می تواند امری واقعی باشد، هرچند دامنه خرافه و شیادی و دروغ گویی در این مورد بسیار وسیع تر است .
   در واقع هیچ منعی وجود ندارد که همان گونه که یک داروی معین برای بهبودی برخی بیماری ها اثر بخشی داشته باشد ، یک دعا و ذکر خاص نیز بتواند همان اثر را ایجاد نماید، با این تفاوت که کم و کیف اثر بخشی دارو برای ما روشن است ف اما در تاثیر دعا یا حتی طلسم و سحر این امر بر ما مخفی است؛ در نتیجه در منابع دینی هم ادعیه بسیار و دستور العمل های گوناگونی برای رفع حوائج و حتی برطرف کردن صدمات سحر و طلسم و … بیان شده است.
   به همین جهت باید گفت اصل این عمل می توان صحیح باشد به شرطی که از مسیر صحیح و معتبر انجام شود و به شیادی و خرافه گویی نیانجامد و مراجع هم فرموده اند:
   اگر دعانویس از کتاب های معتبر استفاده کند و دعانویسی را وسیله فریب مردم قرار ندهد،کارش اشکالی ندارد و مراجعه به آنان جایز است. همچنین پولی که به دعانویس ها هدیه می شود، اشکالی ندارد.

 7. نسیم می‌گه:

  با سلام من یه مشکل خیلی بزرگ دارم الان نزدیک ۷ ساله درگیرم.من از زمانی که دانشگاه قبول شدم پسر عموم بهم پیشنهاد ازدواج داد من هم قبول کردم پدرم گفت بعد دانشگاه من بلا فاصله کارشناسی ارشد هم قبول شدم رفتم اما زره ای از علاقه ام کم نشد تمام این ۷ سال اصرار کردیم اما مادرم قبول نکرد کل خانواده راضی بودن جز مادرم منم به هیچ وجه نتونستم پا رو دلم بذارم البته دلایل مادرم منطقی نیست به گذشته ها اشاره میکنه چرا این کارو کردن چرا اون کارو کردن.الان واقعا سر در گمم پسر عموم هم خونه داره هم کار خوبه اینا برا من شرط نیست وفاداری احترام ایمان برام مهمتره اما نمیدونم دلیل مخالفت چیست به نظرتون چیکار کنم چه راحلی وجود داره.تو رو خدا راهنمایی کنید.

  • مدیر سایت می‌گه:

   باسلام و تشکر از توجه شما به مطالب بنده
   با مادرتان رک و بی پرده صحبت فرمایید چرا که شاید دلیل مخالفت مادرتان منطقی و معقول باشد اما اگر دلیل مادرتان معقول و بر اساس موازین شرعی نیست و نیز علت تمایل شما نیز مشروع و پسندیده هست بشما عرض کنم که این سوال از حضرت آیت الله بهجت پرسیده شده بود که بنده اصل سوال و جواب را می آورم ان شالله که کارگشا باشد .
   سوال: ازدواج دختری سر نمی گیرد و به اصطلاح بختش باز نمی شود و از شما راهنمایی میخواهد؟
   پاسخ: نماز جعفر طیار (ع) بخواند و پس از آن دعایی که در زادالمعاد مجلسی آمده (این دعا از امام جعفر صادق (ع) توسط مفضل بن عمر روایت شده و در مفاتیح در ضمن نماز جعفر طیار ذکر شده است) خوانده شود، و بعد از آن به سجده رود و تلاش کند که حتما گریه کند گرچه به مقدار کم و همین که چشمش را اشک گرفت حاجتش را از خدا بخواهد. و این اعمال را تا زمانی که حاجتش روا شود انجام دهد، و اگر حاجتش روا نشد بداند که یا کم خوانده و یا با اعتقاد کامل نخوانده است.
   سالم باشید و با خدا

  • معمولا ازدواج هایی که پدر و مادر یا یکی از آنها مخالف همسر باشد با این مشکل مواجه است که پدر و مادر نمی توانند از نظر قلبی همسر شما را بپذیرند و از صمیم قلب به او احترام بگذارند و این در آینده بچه های شما هم مؤثر است اگر این مسائل را در نظر دارید و می توانید آنها را تحمل کنید بسم الله بگوئید و بر خدا توکل کنید بالاخره به ظاهر هم که شده به ازدواج شما تن می دهند ولی اگر تحمل این مسائل را ندارید با سلامتی و صلح از این مسأله بگذرید و برای او و خودتان آرزوی خوشبختی با شخص دیگری را داشته باشید در کل ازدواج فامیلی همراه با غم است و من الله التوفیق .

  • حسین می‌گه:

   بنده ی خدا! اگه شرایط پسر عمویتان مناسب است، هر جور شده مادرتان را راضی کنید و ازدواج کنید. بنده هم طلبه هستم و در بخش پاسخ گویی به سؤالات دینی، تلفن ها متعددی داشته ام که دختران در سن مناسب ازدواج به بهانه های مختلف، به خواستگارشان پاسخ مثبت نداده اند و الان که سنشان بالا رفته دیگه خواستگاری ندارند و التماس می کنند! تو رو خدا این مسخره بازی ها را کنار بگذارید. با زندگی تان اینگونه بازی نکنید. دکتری بگیرید، پروفسورا بگیرید، اما طراوت و نشاط و جوانی تان را از دست بدهید، کسی طالبتان نمی شود و خواستگاری نمی کند! از ما گفتن بود!

 8. مريم می‌گه:

  سلام
  بابرگه های باطله ای که حاوی آیات قرآن یا بسم الله هستند چیکار کنیم؟؟
  میشود انها را دور ریخت ؟

 9. رویا می‌گه:

  سلام دو جوان در دو شهر جدا برای شناخت هم ارتباط تلفنی دارند.ایا این ارنباط گناه دارد؟ شرایط صیغه محرمیت چیست؟لازم است برای اینگونه ارتباط صیغه محرمیت جاری شود؟

  • مدیر سایت می‌گه:

   سلام
   بلی در غیر ضروریات این ارتباط نامحرم محسوب می شود و جایز نیست در ضمن صیغه محرمیت همان ازدواج موقت است که البته شرایط خودش را دارد مثلا اینکه برای دختر باکره اجازه پدر یا جد پدری اش لازم است .

 10. مریم می‌گه:

  سلام من تا الان از آقای مکارم تقلید میکردم.آیا الان میتونم مرجع تقلیدم رو عوض کنم و از آقای صانعی تقلید کنم؟

  • مدیر سایت می‌گه:

   fباسلام
   راه انتخاب مرجع تقلید ،تحقیق و سوال از دونفر عالم خبره در شناخت مرجع اعلم است ، اگر شما با تحقیق خود در نهایت به این نتیجه رسیدید که مثلا فلان مرجع تقلید از دیگران اعلم است ، در این فرض عدول از او به شخص دیگر ( در واقع عدول از اعلم به غیر اعلم بوده و )جایز نیست و لی اگر در پایان تحقیق خود به این نتیجه رسیدید که مثلا این ۳یا ۴مرجع تقلید، مساوی یا در حکم مساوی هستند،و با انتخاب یکی از انها مقلد او شدید ، واضح است که (پس از این انتخاب و عمل به فتاوای این شخص)عدول از او به فرد دیگری که مساوی اوست منوط به اینست که ایشان عدول از مرجع مساوی به مساوی را جایز بدانند و الا نمیتوانید مرجع خود را تغییر دهید .
   توضیح المسائل مراجع-احکام تقلید

 11. شمه می‌گه:

  با سلام
  و با تشکر از شما
  لطفا شماره تلفن های دفتر مراجع معظم تقلید در قم را به این گونه ویراش فرمایید.
  قم کد ۰۲۵۱ به کد ۰۲۵ تغییر یافته است.
  ضمنا به اول همه شماره تلفن ها عدد ۳ را اضافه نمایید.
  ضمنا شماره تلفن های دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی صانعی را که بسیاری از دوستان مقلد ایشان می باشند را نیز قرار دهید.
  آدرس دفتر قم معظم له

  خیابان شهید محمد منتظرى ـ کوچه هشتم ـ پلاک ۴
  کدپستى ۳۷۱۳۷۴۴۳۶۹
  تلفن : ۱۰ – ۳۷۷۴۴۰۰۹ – ۳۷۷۴۴۷۶۷ – ۶۲ – ۳۷۸۳۱۶۶۰
  نمابر: ۳۷۷۳۵۰۸۰ -۰۲۵

  • میثم می‌گه:

   باسلام.بعید میدونم شما تا الان اطلاع پیدا نکرده باشید که جامعه مدرسین حوزه علمیه قماعلام کردند که آقای صانعی شرایط مرجعیت ندارند یا اگر هم زمانی داشتند دیگه از ذست دادند!

 12. میثم می‌گه:

  سلام خدمت شما عاشقان خدا دورد برشما.شرمند من درافغانستان زندگی می کنم سنی هستم می خواستم شیعه شوم لطفا کمک و راهنمای کنید با تشکرازشما.؟

 13. محمد مقیسه می‌گه:

  سلام بنده یک آپارتمان نوسازمرداد ۹۱ در مرحله نقاشی (آخر های ساخت) به یک بنده خدا ۱۸۰ میلیون فروختم.بنده هم قبلا از سازنده پیش فروش خریده ام.به علت تحریمها کنتور برق وگاز ادارات مربوطه کمی دیر به ما تحویل دادند که باعث شد که اپارتمان هم تاخیر در تحویل آن داشتیم واین تاخیر باعث تاخیر در سند آن هم بوجود آمده است ودر قرارداد متاسفانه پیش بینی این تاخیرهای اداری را نکرده بودیم وروزی ۱۰۰ هزار تومن بابت تاخیر تحویل وروزی ۱۰۰ هزار تومن بابت تاخیر سند قید شده است. حال از لحاظ شرعی خریدار درست است که روزی ۲۰۰ هزارتومن از ما جریمه بگیرد ؟ در صورتی که اپارتمان در تصرفش است وهمچنین ۵۰ میلیون دیگر هم به ما بده کار است.همچنین اجاره روزانه این واحد روزی ۴۵ هزار تومن است (۴۵ میلیون خریدار رهن داده است )نه روزی ۱۰۰ هزار تومن که تو قرار داد هستش.در ضمن از پارسال تا امسال ۱۲۰ میلیون تومان رو قیمت خونش امده است.سوال اینست ایا این پول جریمه که ما مقصر نبوده ایم طبق قرارداد حلال می باشد در صورتی که بنده راضی نیستم.یا اینکه طبق اجاره روزی ۴۵ هزارتومن که اجاره عرفی است ما جریمه پرداخت کنیم وبرای تاخیر انتقال سند هم هنوز ۵۰ میلیون تومان بده کار است و سند اماده است .آیا از لحاظ شرعی درست است روزی ۱۰۰ هزار تومان بابت تاخیر سند بدهیم . (در ضمن خریدار از دست ما شکایت کرده وطلبه می باشد یعنی در حال درس خواندن درس روحانیت می باشد.)متشکرم

 14. علی می‌گه:

  با سلام خدمت شما و عرض ادب.درخواستی داشتم از شما و دیگر فقها و علمای عزیز.آن هم اینست : حالا که اختلاس های نجومی از دولت قبل در همه زمینه ها از جمله تامین اجتماعی ثابت شده و همه چیز شاهد آن است که چه رقم های نجومی و میلیاردی از کسیه این مردم باوفا و ولایت مدار رفته و درواقع اموال این مردم به تاراج رفته تا عده ای سودجو و خدانترس گردن های خودشان را قطورتر کنند .آنها هرآنچه که در توان داشتند برای از بین بردن دارایی ها و اموال این مردم و مملکت بکار بسته اند و حتما شما و دیگر علمای عزیز هم در جریان هستید،عاجزانه خواهش می کنم علاوه براینکه وظیفه شرعی و قانونی شماست که از حق مردم دفاع کنید و نسبت به این فساد حساس باشید و مسئولیت پذیر و به این همه خیانتی که در حق مردم بیچاره شده اعتراض کنید و از حق مردم کوتاه نیایید وگرنه خدا هم از عملکرد شما راضی نخواهد بود.شما بواسطه علمی که دارید بیشتر مسئولید لذا دراین باره جدیت بیشتری به خرج دهید و سکوت ولو معنا دار خود را بشکنید.چراکه اگر در این برهه از زمان که فساد دولت قبل بیش از پیش نمایان شده،اگر سکوت کنید،در آینده دیگر هیچ جایی درمیان مردم ندارید.خداوند شما را حفظ کند.از حق مردم دفاع کنید .خدا……………. و دوستانش را هرگز نخواهد بخشید.امین

 15. سیدمحمدموسوی می‌گه:

  سلام مگرقوانین درنظام جمهوری اسلامی بر پایه دین اسلام نیست پس چرا احکامی که صادرمیشود ازنظرمراجع حرام است مانند گرفتن جریمه دیرکرد موسسات وبانکها که خود من برخورد کردم دادگاه میگویند حکم مراجع مختص حوره علیمه هست درجامعه کاربردندارد

 16. سلمان پورآرین می‌گه:

  باسلام و احترام
  یکی از مراجع بزرگ تقلید که مورد تایید و وثوق جامعه مدرسین حوزه علمیه قم می باشد آیت الله وحید خراسانی است که نمی دانم چطور از نظر مدیر سایت مورد تایید نمی باشد !!!!!

  • محب المهدی می‌گه:

   سلام اخوی
   جواب سوال شما رو میذاریم به عهده مدیر سایت

   و شک نکن که در بعضی موارد فتواهای ایشون واقعا خیلی بهتر از بقیه صادر شده..محتاط تر..جوری که حق الله و حق الناس رو خیلی در نظر گرفتن
   من که حض کردم وقتی فهمیدم اگه تارمویی موقع نماز پیدا باشه باید نماز رو تموم کنم و دوباره بخونم! این یعنی احتیاط کامل در اجرا احکام دینی!!!!
   ایشون مرجعی هستند که بیش از سایرین به رضایت امام زمان عجل الله در تمام امور توجه دارند!!!!
   از صفحه ابتدایی سایت ایشون هم مشخصه!

   اللهم عجل لولیک الفرج

 17. سام می‌گه:

  خدا خیرت بده چقدر این صفحه به داد ما رسید

 18. ایران اسلامی می‌گه:

  با سلام و احترام
  به عرض میرساند که در ایام عید الزهرا (ع) در بسیاری از مجالس جشن عده ای با هتاکی نسبت به دشمنان حضرت زهرا (ع) و انجام اعمال خلاف عرف و شرع از قبیل رقص و آواز و …….اقدام میکنند و استدلالشان هم این است که امروز گناه ثبت نمیشود
  سوال:آیا برگزاری این مجالس جایز است؟
  آیا دل امام زمان با این کارها شاد میشود (البته بنا به گفته برگزار کنندگان)؟
  و آیا واقعا در این روز گناه ثبت نمیشود؟
  چرا مراجع عظام با روشنگری حقیقت عمل این روز را به مردم نمیآموزند تا بهای مجالس اینگونه را سایر شیعیان در خارج از ایران پرداخت نکنند و هر ساله ما شاهد کشتار عده ای از شیعیان به تلافی این مجالس در خارج از کشور نباشیم.
  خدایا به شیعیان و محبین مولی و آقایمان امیرالمومنین علی علیه السلام شعور دینداری عنایت کن . آمین

 19. نا شناس می‌گه:

  با سلام
  مشکلی برایم پیش آمده که به یاریتان نیازمندم ، بنده در خانه با مادرم به شدت هم عقیده هستم و مادرم را خیلی دوست دارم ، متقابلاً او هم همین طور بارها و بارها به زبان آوره که از من راضی است . اما به دلیل اینکه من در کودکی و نوجوانی پسر شر و شیطونی بودم پدرم یه شدت از من متنفر است و نسبت به من بد بین است ، الان ۲۹ سالمه ، درسم را در مقطع ارشد به پایان رساندم و سربازی هم رفتم و از نظر اخلاقی مثل کودکیم نیستم ، اما هنوز پدرم از من بدش می آید و از لحاظ فکری با من بسیار متفاوت است ، از طرفی خیلی احساس تنهایی می کنم و دلم می خواهد که ازدواج کنم ولی یکبار پدرم گفت که تا وقتی که من این نظر رو نسبت به تو دارم حتی در این زمینه قدمی هم بر نمی دارم چه برسد به اینکه مخارجش را بدهم ، دیگر نمی دانم چه کار کنم که از من راضی باشد . تازه اگر مادرم هم کسی رو برایم پیدا کند با اینکه شاغل هستم از مخارجش ترس دارم و می ترسم که جلوی خانواده اش شرمنده شوم ، لطفاً راهنماییم کنید .

 20. سحر می‌گه:

  سلام.۱۸سال سن دارم سوال و شبهه ای برام پیش اومده یه آقای روحانی تورادیو صحبت میکردن فرمودن ک در سوره ی حج اومده ک اگر همه ی انسان ها جمع شن نمیتونن موجودی مانند مگس پدید بیارن و حتی اشاره کردن ک شاید کسی ب رباط ها اشاره کنه و تفاوت موجود زنده و رباط رو بیان کردن اما سوال اینجاس ک پدیده ی کلون کردن و ایجاد موجود زنده توآزمایشگاه تکلیفش چیه؟!؟حتی تو کتاب زیست ما نوشته الان ب وجود اوردن انسان بعید نیس اما چون غیر اخلاقیه اینکارو نمیکنن…
ممنون میشم راهنمایی کنید!

  • حمیدم می‌گه:

   با سلام
   اخوی آیه درست فرموده
   امّا گفتی تو آزمایشگاه موجود زنده درست می کنند نه صحت نداره بلکه از سلول موجودزنده تکثیر می کنند
   والبته منظور قرآن این هست که از عدم بیافرینند که قطعا امکان ندارد
   وامّا کتاب فیزیک احتمال داده هر وقت ثابت شد….

 21. امین می‌گه:

  سلام ترا خدا خواهشا زود جواب منو بدید من میخواهم از حجت السلام مکارم شیرازی خواهش کنم شخصا برایم دعای خاصی کند تا دعایم مستجاب شود اخه هر دعای حاجتی تو مفاتیح الجنان هست خوندم اما حاجتم براورده نشد نمیدونم مشکل چیه من نمازم میخونم و دعای سریعالعجابه خوندم ولی بازم براورده نشد ترا امام حسین این قسم بهش برسونید تا برام دعا کند اگه سوال هست ب ایمیلم لطفا بفرستید .با تشکر فی امان الله .

 22. فاطمه می‌گه:

  با سلام وخسته نباشید
  من یه سوال داشتم،کسی که مثلا خود من از یه دفتری روزه قضای یک ماه همراه نماز وروزه رو با پولش به عهده بگیرم پولی که باید بگیرم چقد باید باشه؟ ممنون میشم اگه زود جواب بدین.

 23. lمهدی قنبری می‌گه:

  سلام من یک عکس از ماوراالطبیعه دارم نیازی به باور شما هم ندارم وفقط مایلم به آیات اعظام جواد آملی ویا عبدالله فاطمی نیا نشان دهم ولی موفق به ارطبات نشدم اگر کمک کنید ممنون میشوم

 24. سحر می‌گه:

  چرا انقد دیر جواب میدید

 25. طراحی سایت می‌گه:

  باتشکر از مطالب خوبتان

 26. زهرا می‌گه:

  با سلام میخواستم سوال کنم آیا جن زدگی واقعیت داره؟خواهری دارم نزدیک ۱۵ساله دچار بیماری روحی روانی شده خیلیا میگن جن زده شده آیا این احتمال وجود داره؟

 27. امین می‌گه:

  ترو خدا ج منو زود بدید خیلی دیر ج میدید

 28. حامد می‌گه:

  سلام
  من حامد ۳۳ ساله از قم و جوانی مذهبی و آشنا به صیغه و احکام اون هستم
  لطفا اگه خانم پاک و محترمی تا ۳۵ سال سراغ دارید به بنده معرفی کنید
  نمی خوام گناه کنم
  hamedhasani32@yahoo.com
  خواهش می کنم اگه سراغ دارید راهنمایی بفرمایید

  • محمد می‌گه:

   سلام اگر معتقدید که مذهبی هستید ازدواج کنید نه صیغه این کار صورت خوبی نداره هرچقدر هم که شما آشنا به این مسائل باشید.

   • حامد می‌گه:

    جناب! ظاهرا به احکام آشنایی ندارید! صیغه هم نوعی ازدواجه! ازدواج دو نوعه: دائم، موقت.
    بنده خودم عقل دارم و شرایطم رو در نظر گرفتم که دنبال ازدواج موقتم.
    این که می گید صورت خوبی نداره یعنی چه؟! یعنی شما بیشتر از خدا و پیغمبر می فهمید؟! امان از این اجتهادهای در مقابل نص!
    لطفا قدری مطالعه کنید تا نادانسته مردم رو گمراه نکنید و به اونها تهمت نزنید!

 29. زهرا می‌گه:

  با سلام وتشکر من آدرس یا تلفنی از آقای فاطمی نیا میخواستم هرجا سرچ کردم و پرسیدم پیدا نکردم شما می تونید کمک کنید؟

 30. طرح توجیهی می‌گه:

  با تشکر از مطالب قشنگتان

 31. زینب می‌گه:

  سلام یه سوال داشتم خوش حال میشم اگه جواب بدید…کدام یک ازجوارح انسان هنگام نمازدرفعالیت مداوم است؟

 32. بنان می‌گه:

  با سلام زنی که طلاق خلعی کرفته و با شوهرش ۱ سال هیج ارتباط نداشته است می تواند در ز مان عده ازدواج کنى؟

 33. حامد می‌گه:

  مدیر عزیز سایت! رفیق! برادر! موردی برای ازدواج موقت سراغ نداری؟ نمی تونی کمکی کنی؟ لطفا پاسختون رو به ایمیلم ارسال کنید. من حامد ۳۳ ساله از قم هستم. لطفا اگه خانم پاک و محترمی سراغ دارید به بنده معرفی کنید.
  hamedhasani32@yahoo.com

 34. صالحي می‌گه:

  هنگام وضو گرفتن باید نیت قربه الی الله داشت یا واجب قربه الی الله ؟
  و اگر بخواهیم نماز قضا یا مستحب بخوانیم چطور ؟
  م .تقلید اقای خامنه ای

 35. مهدي می‌گه:

  باسلام نظر شما در مورد مرجعیت آیت الله صانعی چیست آیا میتوان از ایشان تقلید کرد ؟

 36. علی 110 می‌گه:

  جزاکم الله خیرا..پس سایت بقیه مراجع بزرگوار را هم اضافه کنید…مثل آیت الله وحید خراسانی و آیت الله سید صادق شیرازی و بزرگواران دیگر.. یا علی مدد

 37. هادی مالامیری می‌گه:

  باسلام
  جوانی ایرانی واز خانواده مذهبی که خودم وخانواده ام هیچکدام از مسائل شرعی در حد توانمان عدول نمیکنیم
  بنده متاسفانه ۲۰ ماه پیش از بانک اقتصاد نوین مبلغی را برای گسترش کارم بعنوان مضاربه دریافت نمودم ولی متاسفانه اتفاقاتی برای بنده رخ داد که نتوانستم سود ویا اصل پول را برگردانم وامروز که مراجعه کردم جهت راهنمایی برای پرداخت ونحوه پرداخت پول با کمال تعجب شنیدم که علاوه بر اینکه کل مبلغ رو باید برگردونم اجبارا سود وجریمه دیرکرد وچندین چیز دیگه رو هم باید برگردونم که در مجموع سود ۴۵درصدی رو ازم خواستن در صورتیکه حضرات مراجع برای یارانه ۴۵۰۰۰ تومانی اظهار نظر کرده و جواب استفتائاتشان رسانه ای شده چرا در این موارد ورود پیدا نمیکنند
  بنظر جنابعالی با این شرایط بنده چه کنم – منتظر راهنماییتان هستم

 38. هادی مالامیری می‌گه:

  در حال حاضر تهرانم هر جایی قرار بگذارید خدمت میرسم

 39. هادی مالامیری می‌گه:

  سوال بالایی را برای دفتر آیت اله مکارم فرستادم وجوابم را اینجوری دادند آیا بنظر شما خنده دار نیست به جای اینکه به بانکها تذکر بدهند طبق گفته خودشان که گرفتن دیر کرد حرام است توصیه به پرداخت آن را نیز دارند
  خداوند به همه ما رحم کند . بنده میگم اینو نمیتونم پرداخت کنم بهم میگن حرام است اما پرداخت کن….
  کاربر گرامی جواب سوال شما به ایمیل شما ارسال شده است.
  پاسخ :

  ۱-وام گرفتن از بانکها مانعی ندارد و در صورتی که طبق عقود شرعیّه باشد مبلغ اضافی را که می پردازد ربا نیست.

  ۲-جریمه دیرکرد شرعاً اشکال دارد؛ ولی بر بدهکاران لازم است بدهی خود را به موقع بپردازند، وگرنه گناهکارند.

  • مدیر سایت می‌گه:

   سلام
   اینکه در جواب آمده(بر بدهکاران لازم است بدهی خود را به موقع بپردازند، وگرنه گناهکارند) منظور از بدهی که لازم است به موقع بپردازد ، بدهی قسط وام هست نه جریمه دیرکرد

 40. هادی مالامیری می‌گه:

  جوابتون شما فرار از واقعیته و حلال مشکل مردم نیست

 41. محمد علیزاده می‌گه:

  به نام خدا
  با عرض سلام خدمت شما
  با توجه به مشکلات اقتصادی کشور که بر روی مشکلات عقیدتی
  مردم سایه انداخته بنده یک طرح اقتصادی که اجرای آن مستلزم همکاری تمام علمای دینی بخصوص مراجع بزرگوار تقلید می باشد را دارم و از شما درخواست صحبت در حضورتان را دارم از اینکه لطف میکنید و به تقاضای بنده پاسخ مثبت میدهید کمال سپاس را دارم

 42. امیرعلی می‌گه:

  سلام خسته نباشید
  من میخام با دختری ک دوسش دارم ازدواج کنم ولی مشکله من اینه ک پدرومادرم مخالفت میکنن
  درضم اینم بگم من سربازم
  این عشقه بچگی نیستو چهارساله ک این دخترو میخام
  خانواده دختره همه جوره منو درک میکنن
  از بابت دختره هم خیالم راحته ک دختره خوبیه
  همه میان ب خانوادم میگن خانواده دختره خانواده ی خوبی نیستن
  درسته ک خانواده یکی از ملاکهای اصلیه ازدواجه ولی اینجوری ک اینا میگن نیستن
  حالا من باید چیکار کنم؟؟
  من میتونم بدون اجازه ی پدرومادرم با دختره مورد علاقم ازدواج کنم؟؟؟؟
  ولی مشکل اینه ک من نمیتونم ب خاطره ی دختر پدرومادری ک این همه سال برام زحمت کشیدنو زیر پا بزارم
  از ی طرفم نمیتونم بیخیاله دختره بشمو دلشو بشکونم
  اینم بگم ک دختره هم منو میخاد
  ممنون میشم اگه جوابه سوالامو بدید
  اگه میشه ایمیل کنید برام
  خیلی ممنون

 43. ثنا می‌گه:

  میشه لطفا آدرس دفتر آیت الله صانعی رو هم بزارید…ممکنه خیلیا ایشون رو به عنوان مرجع تقلید قبول داشته باشن وخیلیای دیگه رو قبول نداشته باشن…

  • علی می‌گه:

   آدرس دفتر قم : خیابان شهید محمد منتظرى ـ کوچه هشتم ـ پلاک ۴ ـ کدپستى ۳۷۱۳۷۴۴۳۶۹
   تلفن : (۱۰ – ۳۷۷۴۴۰۰۹ ) – ۳۷۷۴۴۷۶۷ – ( ۶۲ – ۳۷۸۳۱۶۶۰ ) نمابر: ۳۷۷۳۵۰۸۰ -

 44. یک ایرانی می‌گه:

  با سلام
  چندی پیش پدر پیری را دیدم که پسرش به جرم مواد مخدر به اعدام محکوم شده بود و تنهای ارزوی پدر این بود که قبل از اعدام پسرش بمیرد.نظر مراجع تقلید در مورد حکم اعدام چیست.ایا می توان به جای خدا برای زنده بودن شخصی حکم داد دستهایشان پاهایشان چشماهایشان را بگیرند حق زندگی تا ابد را از انها بگیرند چرا حق زنده بودن را که خدا داده است از انها می گیرند.

  • بیژن می‌گه:

   وقتی مواد می فروخت و هزاران نفر را به خاک سیاه می کشاند، باید فکر این روزا را هم می کرد. فساد اجتماعی جرم کمی نیست!

 45. کنیز زهرا .س. می‌گه:

  باسلام بنده یک پژوهش گسترده داریم با گروهی از طلاب انجام میدیم که مربوط به شغلها واصنافه نیاز به استفتائات مراجع داریم که میگن خیلی طول میکشه تابدستمون برسه شمابرا زودتر رسیدن به دستمون راهی دارید؟لطفا جوابو به ایمیلم بفرسیدباگه ممکنه اسم ایمیلتون روهم بفرسید تا من تواین زمینه ازتون کمک بگیرم باتشکر

 46. یاسمن می‌گه:

  با سلام
  من یه مشکلی دارم لطفا راهنمایی کنید
  چند وقت پیش وقت برداشت گندم اتش از مزرعه همسایه به مزرعه ما رسید و محصول ما اتیش گرفت این غم که چرا گندم و نان اتیش گرفته بود من و همسرم رو خیلی عذاب میداد هر چند اگه خدا قبول کنه مقداری از این محصول همیشه خرج خیریه میشد چند روز بعد مقداری برنج از شمال سفارش داددیم که متاسفانه از طرف باربری روش گازوییل ریخته شده بود من خیلی ترسیدم که چرا این اتفاق افتاده حالا هم وقت کشت محصول ذرت تمام بذر مون رو موریانه زده من از این که این سه دانه گندم و برنج وذرت در عرض چند روز از بین رفته خیلی میترسم تو رو خدا راهنماییم کنید من همیشه سعی کردم و نهایت تلاشم و انجام دادم که ادم خوبی باشم بازم خدایا توکل به خودت لطفا راهنماییم کنید

 47. محمد می‌گه:

  سلام خسته نباشید.خواستم ببینم میشه برام یه دعاازروی قرآن انجام بدن.

 48. عسل می‌گه:

  سلام.خدمت مسولین محترم سایت.میخواستم نظر آقایان سیستانی و مکارم را در مورد حکم رقصیدن زن برای شوهر بدانم.باتشگر

 49. آرزو می‌گه:

  باسلام…اگر دختری به حدی بزرگ باشد که بنوعی عاقل و فهمیده باشد ونیاز داشته باشد.پدروجد پدری هم نداشته باشدمیتواند راسا اقدام به صیغه نماید؟

 50. گل می‌گه:

  تلفن یا ادرس استاد فاطمی نیا رومیخواستم

 51. کامران می‌گه:

  سلام
  لطفاً بگیید صلاحیت جامعه مدرسین حوزه ی علمیه ی قم را چه کسی تعیین میکند؟ چطور به راحتی به خود اجازه میدهید که مرجعیت شیعه را زیر سوال ببرید؟ آیا این خیانت به اسلام نیست؟آیا هر مرجعی با حکومت کاملاً موافق باشد اعلم است؟

 52. حیدر می‌گه:

  سلام ضمن تبریک عید فطر اینجانب در سال ۸۰وعلی وحسین به ترتیب ۱و۱ ۳کندوی زنبور عسل خریدیم الان شده ۶۰ کندو و نگهداری کندو ها به عهده حسین بوده خرج و مخارجش .تابه حال به ما یک کیلوعسل هم نداده می گوید شما چیزی ندارید من نگهداری کردم ایا بنده از ۶۰کندو سهمی دارم یا نه پاسخ دهید

 53. محمود می‌گه:

  باسلام لطفانظرمراجع عظیم الشان رادرخصوص حکم ازدواج بارشیده(دائم یا موفقت )بیان بفرمایید

 54. تیام می‌گه:

  با سلام . ادرس دفتر ایت الله حسن املی رو میخواستم.ایا میتونم نامه خودم رو به دست خود ایشون برسونم.لطفا منو راهنمایی کنید چون میخوام مشکلم رو از طریق نامه براشون بفرستم.و اگه امکان داشته باشه خودشون جواب نامه اینجانب رو بدن.ممنون میشم اگه ادرس رو به ایمیلم بفرستید

 55. fatane می‌گه:

  من یه زن دایی دارم .
  چند سال پیش واسه اون یکی داییم ( برادر شوهرش ) دعا گرفت که زندگیشو خراب کنه و همین طور هم شد .
  برادر زن داییم تصادف کرد و داییم هم که باهاش بود تا مدت ها مشکل داشت .
  بعدها یه دعانویس آوردن خونه ی بابابزرگم که فهمیده بود زن داییم یه تکه استخوان مرده با یه عروسکی که حالت پشت و رو داشت گذاشته بوده تو یه بالش و با یه نخی که مامان بزرگم یادش اومد میده به زن داییم دوخته بودش .
  خوب اون از کجا فهمیده بود که اون باید اون جا باشه خوب ؟!!؟!؟
  لطفا جواب رو ایمیل کنید .ممنون !!

 56. ladybaran می‌گه:

  سلام اگه میشه مطالب انعقاد نطفه و فرزند زیبا و روزهای مناسب بارداری را برایم ارسال کنید . واقعا احتیاج دارم باتشکر

 57. آسمونی می‌گه:

  سلام
  ازدواج دختری مسلمان پیرو رساله ایت الله بهجت ره با پسری به ایین غیر اسلام چه حکمی دارد در صورتی که پسر برای حفظ ظاهر دین خود را بیان نکند و هرچند به عقد اعتقاد قلبی ندارد بخاطر دختر سر سفره عقد بنشینند
  خواستم بدونم ایت الله بهجت در این باره چه می فرمایند .
  زود جواب بفرمایید متشکرم

 58. فاطمه می‌گه:

  سلام آقا یکی یه کار زشت و خدا ناپسندان انجام داده ولی بخدا الان پشیمون داره زندگیش نابود میشه یعنی یک نفر نیست به یک دختر کمک کنه بخدا دوباره تو فکر انجام دادنشم ازتون خواهش میکنم یک نفرو نجات بدین این همه میگین کمک پس چرا همه دست رد به سینه آدم میزنن تورو به امام حسین قسم

 59. saba می‌گه:

  سلام وخسته نباشید ببخشید اگه ممکنه شماره آیت اله حسن زاده آملی رو می تونین بهم بدین.
  ممنون از لطف شما

 60. زینب السادات می‌گه:

  سلام
  لطفا آدرسی از آیت الله فاطمی نیا برای من بفرستید، من می خوام حضوری ایشان را ببینم .
  از شما متشکرم.

 61. یونس می‌گه:

  با سلام و خسته نباشید آیا در صورت دست زدن زن به آب منی مرد یا ریختن آب منی مرد روی زن غسل بر زن واجب می شود

 62. یونس می‌گه:

  با سلام و خسته نسبت به شما
  نباشید آیا در صورت دست زدن زن به آب منی مرد یا ریختن آب منی مرد روی زن غسل بر زن واجب می شود

 63. مهدی می‌گه:

  با سلام و احترام
  ضمن عرض خسته نباشید متاسفانه جنین داخل شکم همسرم هم از لحاظ جسمی مشکل داشت و هم دارای سندروم داون (منگول) بود و ما نیز بخاطر مشکلات آن در ۴ ماهگی مجبور شدیم در بیمارستان سقط کنیم الن نمیدونم باید چه کاری انجام بدم آیا کفاره باید پرداخت کنم یا نه ؟ اگر باید پرداخت کنم شرایط آن چگونه هست؟
  همچنین میخواهم بدانم جنین ۴ ماهه دارای روح هست یا نه
  با تشکر از الطاف شما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>